Ці правила, які можна застосовувати в групах самодопомоги, було виокремлено фахівцями з психоаналітичної концепції Рут Кон.
- Будь шефом сам для себе!
Будь шефом сам для себе та орієнтуйся лише на свої потреби відносно тематики і того, що може бути для тебе головним у групі. Пам’ятай: лише ти несеш відповідальність за те, що ти отримаєш/не отримаєш від участі в групі самодопомоги. Ти не маєш запитувати, чи сподобається іншим учасникам групи те, що ти хочеш. Скажи просто, чого ти хочеш. Інші учасники групи так само, як і ти, є шефами для самих себе, тому вони повідомлять тобі, коли не хотітимуть того, чого хочеш ти.
- Будь автентичним та ретельно підбирай слова. Осмислюй, що ти думаєш та відчуваєш, і, відповідно до своїх почуттів, підбирай влучні слова та дії.
Якщо я щось говорю і роблю лише тому, що я повинен, – це означає, що дія не потрапила під мій власний надійний контроль, і вона не є автентичною, тобто не відповідає моїй суті. Якщо, навпаки, я дію автентично, то це сприяє загальній довірі та кращому розумінню мене іншими учасниками групи.
- Утримайся від узагальнень!
Узагальнення мають властивість переривати груповий процес. Вони можуть легко відволікти увагу від конкретних осіб. Узагальнення допустимі, якщо відбулось вичерпне обговорення однієї з підтем і прийшов момент зміни теми на іншу.
- Не посилайся на когось невизначеного та не використовуй у своєму мовленні слово «ми». Говори завжди «я». Уявляй у своїх висловах лише себе самого.
Власні висловлення є особистими зізнаннями, що підштовхує й інших учасників ділитися власним досвідом. Ти можеш сховати себе справжнього за посиланнями на якусь неозначену особу або, користуючись словом «ми», зняти з себе відповідальність за свої слова. Прояви себе як самостійна особистість і говори завжди «я».
- Ставлячи питання, поясни іншому, чому ти запитуєш про це і що це питання означає особисто для тебе.
Таким чином виникають невимушені діалоги, які відповідають потребам особи, котра запитує у пошуках відповіді. Часто одні лише питання є методом не проявляти себе, не ділитися власною точку зору. Якщо ти додатково до свого питання ще висловлюєш власну думку, то тим самим полегшуєш іншим можливість заперечити тобі або підтримати твої погляди.
- У групі в один момент говоріть по одному
Ніхто не в змозі сприймати одночасно більш ніж одне висловлення. Щоб зосередитись на словесній взаємодії, необхідно дотримуватись послідовності у ній. Розмови не за темою між окремими учасниками не допускаються; якщо вони виникають — треба, щоб до обговорення приєдналася вся група.